TaniaChata.pl - porównywarka materiałów budowlanych - materiały budowlane, remontowe i wykończeniowe

Historia i nowoczesność, czyli barokowa Kamienica Oppenheimów przy Placu Solnym we Wrocławiu

Kamienica Oppenheimów na wrocławskim Placu Solnym odzyskała pełną świetność. Historyczny Dom Oppenheimów znów jest ozdobą ścisłego centrum Wrocławia. Był nią przed laty, nawet po wojnie, ponieważ kamienica jako jedna z nielicznych, w niemal nienaruszonym stanie przetrwała bombardowania. Opuszczone przez lata pomieszczenia ponownie będą tętnić życiem.

Kamienica Oppenheimów na wrocławskim Placu Solnym odzyskała pełną świetność, fot. Saint-Gobain

Projekt modernizacji, przebudowy i rozbudowy zabytkowej kamienicy został zaprojektowany przez słynne biuro architektoniczne J. Mayer H. z Berlina. Realizacja projektu została przeprowadzona w ścisłej współpracy z niemieckimi i polskimi restauratorami oraz organizacjami zajmującymi się ochroną zabytków.

Zabytkowy budynek pochodzący z XIII wieku przeszedł kompleksową renowację i rewitalizację – prace trwały pięć lat. W efekcie uzyskano w pełni funkcjonalną przestrzeń, w której harmonijnie łączą się barokowe polichromie z ultranowoczesnymi przeszkleniami. Ta realizacja wyznacza kierunek przedsięwzięciom renowacyjnym w Polsce i stanowi wzór praktyk konserwatorskich.

Odrestaurowana z największą starannością kamienica jest siedzibą Fundacji OP ENHEIM propagującej kulturę polsko-niemiecką. Zajmowana przez nią przestrzeń obejmuje galerię sztuki na pierwszym piętrze oraz przepiękne poddasze z tarasem i widokiem na dachy budynków Starego Miasta. W kameralnej Sali Herz, odbywać się będą spotkania kulturalne, panele dyskusyjne oraz kameralne koncerty, m.in. muzyki eksperymentalnej. Wewnątrz historycznego Domu Oppenheimów znajdują się również biura partnerskie, mieszkanie dla artystów-rezydentów oraz modne lokalne gastronomiczne.

W trakcie prac renowacyjnych i rewitalizacyjnych podniesiono standard użytkowy budynku. Ciągi komunikacyjne zostały wyposażone w subtelne, przezroczyste balustrady. Nadają historycznemu wnętrzu nowoczesny szyk, ale nie odwracają uwagi gości, budując przy tym wrażenie otwartej, niczym nieograniczonej przestrzeni. Zastosowanie przezroczystego szkła należy do rzadkości w projektach rewitalizacyjnych, ale oszklone klatki schodowe i korytarze w Domu Oppenheimów udowadniają, że warto porzucić architektoniczne obawy.

Na szczególną uwagę zasługuje szklany, zewnętrzny taras na dachu kamienicy, z którego rozciąga się widok na wszystkie budynki położone na wrocławskim Rynku. Zakład Saint-Gobain Glassolutions w Pruszkowie pomógł zrealizować ten wspaniały projekt, dostarczając duże szklane formatki podłogowe LITE-FLOOR, o pięknym, designerskim charakterze. Efekt niczym nieograniczonej przestrzeni został uzyskany. Szklana podłoga wykonana z bezpiecznego, transparentnego szkła to niebanalne, nowoczesne i wyjątkowo piękne rozwiązanie. Oprócz niezwykłego wyglądu, podłoga szklana umożliwia dotarcie do wnętrza większej ilości światła dziennego oraz pozwala podejrzeć życie we wnętrzu, w tym przypadku przepięknej, barokowej kamienicy. Nawet stojąc na parterze kamienicy i spoglądając w górę możemy zobaczyć kawałek nieba. Szklana podłoga na dachu Kamienicy Oppenheimów to już kolejna, po wrocławskim Placu Wolności, realizacja szklanej podłogi we Wrocławiu. 

 
Zlecenia budowlane

Dodaj zlecenie bezpłatnie!

Dodaj zlecenie

Ogłoszenia budowlane

Dodaj bezpłatnie!

Dodaj ogłoszenie

Więcej nowości z branży

Aktualne promocje

Oferta finansowa

Polecane tematy

Materiały budowlane wg miasta

Materiały budowlane wg regionu

Nasze serwisy