TaniaChata.pl - porównywarka materiałów budowlanych - materiały budowlane, remontowe i wykończeniowe

Jak obliczyć ilość blachodachówki na dach?

W obliczeniu ilości blachodachówki niezbędnej na pokrycie całości dachu pierwszym krokiem będzie dokładne wymierzenie połaci dachowej.

Należy pamiętać, by kierować się rzeczywistymi wymiarami dachu, a nie wymiarami odczytanymi z projektu! Podczas pomiaru staramy się jak najdokładniej odzwierciedlić rzeczywiste wymiary i przepisać je na kartkę z pomiaru. Jeśli dach ma połacie prostokątne, to oprócz ich długości i szerokości trzeba również zmierzyć przekątne.

Następnym etapem, po wykonaniu pomiaru będzie zliczenie potrzebnych ilości dachówek. W przypadku prostych dachów bez żadnych komplikacji liczenie jest dość proste. Niestety większość dachów posiada bardziej skomplikowaną budowę.

Do wyliczeń ilości blachodachówki sprzedawcy najczęściej używają specjalnego programu komputerowego, który szybko i zlicza potrzebne ilości blachy i akcesoriów. Niestety programy komputerowe najczęściej liczą za dużo blachy. Dlatego najlepiej będzie zaufać staremu, sprawdzonemu sposobowi na dokładne liczenie dachów.

Liczenie dachów

W tym celu rysujemy rzut dachu na bloku milimetrowym i dzielimy go na arkusze. Chcąc samodzielnie obliczyć potrzebną ilość materiału nie możemy zapomnieć także o tym, że arkusze układane będą na zakład. Wielkość arkusza podana jest w folderach reklamowych, jeśli nie znajdziemy takiej informacji należy dokładnie dopytać sprzedawcy. Uwzględnić należy również to, że arkusze powinny wystawać kilka centymetrów poza deskę okapową. Zazwyczaj po narysowaniu i policzeniu potrzebnego pokrycia należy zachować tolerancje i doliczyć ok. 10% na ewentualne straty.

Przydatne informacje:Sprawdź produkty


Zlecenia budowlane

Dodaj zlecenie bezpłatnie!

Dodaj zlecenie

Ogłoszenia budowlane

Dodaj bezpłatnie!

Dodaj ogłoszenie

Tematy porad budowlanych

Oferta finansowa

Nowości z branży budowlanej

Popularne porady budowlane

Materiały budowlane wg miasta

Materiały budowlane wg regionu

Nasze serwisy