TaniaChata.pl - porównywarka materiałów budowlanych - materiały budowlane, remontowe i wykończeniowe

Jak obliczyć ilość cementu w zaprawie?

Cement jest podstawowym materiałem budowlanym. Stosowany jest do przygotowywania betonów, zapraw cementowych oraz cementowo-wapiennych.

Beton – stosowany do wylewania fundamentów oraz płyt betonowych. Aby wykonać beton z jednego worka cementu 25 kg należy dodać do niego 45 kg piasku oraz 85 kg żwiru, które wymieszamy z 12 litrami wody. W zależności od potrzebnej ilości powyższe parametry zwiększamy. Tak więc na kubik o wielkości 1 m3 będziemy potrzebować:

  • 350 kg cementu (14 worków)
  • 630 kg piasku
  • 1190 żwiru
  • oraz 168 litrów wody.

Zaprawa - stosowana przy murowaniu ścian i innych elementów mocno obciążonych, wykonywaniu posadzek, osadzaniu stalowych elementów oraz spoinowania prefabrykatów. Zazwyczaj proporcje cementu do wykonania zaprawy cementowej podaje się jako 1 : 3. Jedna część cementu do 3 części piasku. Jednak aby materiał miał dobre właściwości wiążące oraz wytrzymałość mechaniczną dobrze jest stosować się do przepisów, określających dokładniejsze proporcje składników.

Do murowania ścian należy przygotować zaprawę składającą się z 25 kg worka cementu połączonego z 250 kg piasku oraz 25 litrami wody.

Natomiast najlepszą gładź cementową przygotujemy mieszając 25 kg cementu z 200 kg piasku oraz 25 litrami wody.

Zaprawa cementowo-wapienna - możemy ją zużywać do wiązania oraz spoinowania cegieł, bloczków czy pustaków. Jak również do wykonywania tynków zewnętrznych i wewnętrznych.

Aby przygotować zaprawę do wiązania cegieł do betoniarki wlewamy 25 litrów wody, do niej dodajemy 25 kg cementu. Po rozmieszaniu składników dodajemy 25 kg wapnia oraz 200 kg piasku o niskim uziarnieniu oraz 50 kg piasku o większym uziarnieniu (do 0,5 mm).

Zaprawa do spoinowania cegieł powinna zawierać pół na pół cementu i wapna. Więc na 25 litrów wody dodajemy 25 kg cementu tyle samo wapna oraz 66 kg piasku o niskim uziarnieniu (do 0,2 mm)

Natomiast tradycyjny tynk trójwarstwowy przygotujemy wg przepisu:

  • I warstwa (obrzutka): 50 kg cementu + 150 kg piasku + 25 litrów wody
  • II warstwa (narzut): 100 kg cementu + 50 kg wapna + 690 kg piasku + 25 litrów wody.
  • III warstwa (gładź): 20 kg cementu + 20 kg wapna +175 kg piasku + 25 litrów wody.

Życzymy przyjemnej i efektownej pracy!

Zlecenia budowlane

Dodaj zlecenie bezpłatnie!

Dodaj zlecenie

Ogłoszenia budowlane

Dodaj bezpłatnie!

Dodaj ogłoszenie

Tematy porad budowlanych

Oferta finansowa

Nowości z branży budowlanej

Popularne porady budowlane

Materiały budowlane wg miasta

Materiały budowlane wg regionu

Nasze serwisy