TaniaChata.pl - porównywarka materiałów budowlanych - materiały budowlane, remontowe i wykończeniowe

Jaką posadzkę wybrać do warsztatu, garażu i kotłowni?

W miejscach takich jak kotłownia, garaż czy warsztat posadzka nie musi przyciągać wzroku walorami estetycznymi. Najważniejsze jest to, żeby była funkcjonalna i wytrzymała. Pomieszczenia intensywnie użytkowane powinny mieć mocną i solidną posadzkę, odporną na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie i działanie chemikaliów, a także łatwą w utrzymaniu czystości.

Zbrojona wylewka betonowa jest podłożem, na którym układa się posadzkę, jednak ona sama może stanowić posadzkę, pod warunkiem, że jest starannie wykonana. Należy ją wygładzić i wyszlifować oraz uformować ją z 2-3% spadkiem w stronę kratki spustowej. Istotna jest także dylatacja obwodowa z elastycznego materiału. Taka betonowa posadzka jednak nie jest atrakcyjna i sprawia problemy w utrzymaniu czystości. W celu ułatwienia czyszczenia oraz zmniejszenia jej chłonności, należy ją zaimpregnować. Na rynku dostępne są impregnaty do betonu lub kostki betonowej - akrylowo-silikonowe i epoksydowe. Nanoszenie produktu impregnującego należy powtarzać co 3-4 lata.

Posadzkę betonową można pomalować, co zmniejszy jej chłonność i ożywi wnętrze. Do malowania należy używać specjalnych farb do betonu: uretanowo-alkidowych, akrylowych lub epoksydowych. Przy wyborze farby należy zwrócić uwagę na informacje, podane na produkcie, na temat jego ścieralności, elastyczności i odporności na chemikalia.

Innym pomysłem na równą i wytrzymałą posadzka jest masa cementowa - zwykła lub samopoziomująca, o wysokiej wytrzymałości na ściskanie i ścieranie. Należy pamiętać o jednej istotnej rzeczy, że masy samopoziomującej nie powinno stosować się do pomieszczeń, w których podłoże ma spadek. Do wykonania wylewki stosuje się gotowe suche mieszanki. Podobnie jak beton, wylewki cementowe należy zaimpregnować.

W skład posadzek żywicznych wchodzą głównie żywice - epoksydowe, poliuretanowe lub odporne na chemikalia - winyloestrowe. W sprzedaży dostępne są one w kilku kolorach. Możliwe jest także ich wykończenie: pomalowanie farbą bądź lakierem epoksydowym. Wiele takich epoksydowych powłok ma antypoślizgową fakturę. Masy żywiczne nanoszone są grubą warstwą na powierzchnię, przy pomocy pędzla lub pacy. Istnieją także takie, które samoistnie się rozprowadzają. Posadzki żywiczne są elastyczne i łatwe w utrzymaniu czystości. Dodatkowo można nadać im dekoracyjną fakturę.

Jeśli chcemy mieć nienasiąkliwą, łatwą do mycia i schludną posadzkę, podłogę należy wykończyć płytkami. Do garaży i warsztatów najlepiej pasują płytki gresowe, klinkierowe bądź lastrykowe. Idealnie sprawdzają się płytki o szorstkiej powierzchni. Ważne aby były twarde, odporne na ścieranie i zginanie, nienasiąkliwe.Należy także pamiętać o odpowiednim dobrze kleju. Do warsztatu i kotłowni wystarczy zwykły klej do ceramiki lub gresu i klinkieru. Do garażu natomiast stosuje się klej o większej elastyczności – taki jak do klejenia płytek na zewnątrz.

Opracowano na podstawie MuratoraSprawdź produkty


Zlecenia budowlane

Dodaj zlecenie bezpłatnie!

Dodaj zlecenie

Ogłoszenia budowlane

Dodaj bezpłatnie!

Dodaj ogłoszenie

Tematy porad budowlanych

Oferta finansowa

Nowości z branży budowlanej

Popularne porady budowlane

Materiały budowlane wg miasta

Materiały budowlane wg regionu

Nasze serwisy