TaniaChata.pl - porównywarka materiałów budowlanych - materiały budowlane, remontowe i wykończeniowe

Ocieplanie budynków jesienią. Czy to dobry pomysł?

Niekiedy może się zdarzyć tak, że prace ociepleniowe budynku zastaną nas tuż przed zakończeniem sezonu budowlanego. Czy w takiej sytuacji można jeszcze rozpoczynać prace?

Jakkolwiek eksperci twierdza że jest to zadanie wykonalne, tym niemniej, ze względu na zmienne warunki pogodowe jesiennej aury, specjaliści podkreślają również ryzykowność takich działań.

Przede wszystkim materiał izolacyjny trzeba aplikować na przygotowane i suche podłoża. Zatem podczas prac ociepleniowych prowadzonych w niesprzyjających warunkach pogodowych wskazane jest stosowanie folii czy siatek, które chronią elewację przed wilgocią i wodą. Gdy prace prowadzone są podczas deszczu (czasami może się tak zdarzyć) warto pomyśleć o uprzednim wykonaniu zadaszającego budynek \"rusztowania – parasola\". Gdy nie zabezpieczymy w ten sposób ściany, przed nadmiernym dostępem wilgoci może się okazać, że konieczne może być zamocowanie nagrzewnicy i zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza izolowanej ścianie. Minimalna temperatura prac ociepleniowych to 5°C., bo taka jest również minimalna temperatura aplikacji większości materiałów potrzebnych przy docieplaniu budynków.

Kolejnym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę to czas wysychania. Podany na opakowaniach materiałów izolacyjnych czas wysychania dotyczy umiarkowanych warunków pogodowych (temperatura powietrza = 20ºC, wilgotność = 55%). Czasy wysychania będą więc znacznie dłuższe, kiedy chodzi o zimną, deszczową jesienną aurę. Trzeba to uwzględnić w toku prowadzenia prac.

Trzecim czynnikiem decydującym o poprawności założonej jesienią izolacji termicznej jest staranność jej wykonania. Nie wolno pozwolić sobie na niedbałość czy błędy. Dochowanie szczególnej staranności wykonania powłoki dociepleniowej powinno towarzyszyć każdemu etapowi prac - od mocowania termoizolacji, aż po wyprawę tynkarską czy powłokę malarską.

Jeśli wszystkie te warunki będą spełnione, materiały o prawidłowej dacie ważności, to nawet tak graniczny termin prowadzenia prac nie powinien rzutować we późniejszych latach na jakość wykonanej powłoki.

---
Opracowano na podstawie Rzeczpospolitej

Zlecenia budowlane

Dodaj zlecenie bezpłatnie!

Dodaj zlecenie

Ogłoszenia budowlane

Dodaj bezpłatnie!

Dodaj ogłoszenie

Tematy porad budowlanych

Oferta finansowa

Nowości z branży budowlanej

Popularne porady budowlane

Materiały budowlane wg miasta

Materiały budowlane wg regionu

Nasze serwisy