TaniaChata.pl - porównywarka materiałów budowlanych - materiały budowlane, remontowe i wykończeniowe

Rodzaje i odmiany styropianu

Styropian jest nazwą handlową używaną dla określenia polistyrenu ekspandowanego. Aby wyprodukować styropian, należy spienić granulki polistyrenu za pomocą pary.

Dzięki parze wodnej styropian nabiera odpowiednich kształtów, czyli małych, obłych, okrągłych granulek. Dodatkowo wypustki powietrza łączą ze sobą poszczególne granulki styropianu i w ten oto sposób zostaje wytworzony spójny i wytrzymały materiał izolacyjny.

Styropian jest tworzywem przyjaznym dla środowiska naturalnego. Jego walorem jest na pewno odporność na niskie temperatury oraz lekkość. Montaż elementów styropianowych jest stosunkowo łatwy. Decydując się na ten materiał izolacyjny warto pamiętać także o tym, iż jest on bezpiecznym, nie pyli i nie powoduje uczuleń u człowieka. Dzięki bogatej ofercie producentów styropianu możemy zakupić materiał o odpowiedniej grubości, jakości a nawet kolorze.

Podział styropianu ze względu na wytrzymałość mechaniczną

Parametrem klasyfikacyjnym styropianu są przede wszystkim naprężenia ściskające przy 10% odkształceniu względnym. Oznaczenie styropianu literami EPS ( z ang. Expanded PolyStyrene) oznacza deklarowany poziom naprężeń ściskających podany w kPa np. styropian EPS 70 posiada poziom naprężeń nie mniejszy niż 70 kPa. Z naprężeniami ściskającymi związana jest nieodzownie wytrzymałość styropianu na zginanie. Minimalna wytrzymałość na zginanie wszystkich wyrobów styropianowych wynosi 50 kPa. Właśnie wytrzymałość mechaniczna decyduje o zastosowaniu danego wyrobu. Ze względu poziom naprężeń ściskających styropian dzielimy na:

 • EPS 50 - stosuje się w miejscach gdzie występują obciążenia mechaniczne, np. w murach warstwowych,
 • EPS 70 - można stosować go tam, gdzie występują niewielkie obciążenia mechaniczne - przede wszystkim do ocieplania budynków,
 • EPS 100 – używany do izolacji podłóg, dachów i piwnic budynków,
 • EPS 200 - ma największą wytrzymałość i nadaje się do izolacji tarasów, garaży - gdzie występują duże obciążenia mechaniczne.

Podział styropianu ze względu na gęstość

Płyty FS 12. Gęstość tych płyt jest nie mniejsza niż 12 kg/m3. To najlżejsze i szczególnie miękkie płyty, a więc najbardziej narażone na uszkodzenia - dlatego stosuje się je tylko tam, gdzie nie będą obciążane: w ścianach trójwarstwowych lub jako wypełnienie zewnętrznych ścian szkieletowych. Można je też wykorzystywać do ocieplania dachów drewnianych między krokwiami lub w innych konstrukcjach, gdzie izolację umieszcza się między elementami, na przykład w stropach drewnianych między belkami. Stosuje się je również, jako izolację pod oblicówkę winylową.

Płyty FS 15. Ich gęstość jest nie mniejsza niż 15 kg/m3. Można je stosować tam, gdzie płyty FS 12, oraz w miejscach, gdzie obciążenia są trochę większe: do ocieplania ścian metodą lekką mokrą, nadproży, stropów nad piwnicą (od spodu).

Płyty FS 20. Gęstość tych płyt jest nie mniejsza niż 20 kg/m3. Stosuje się je tam, gdzie obciążenia będą duże: do izolacji stropów (jeśli ocieplenie będzie układane na stropie pod warstwą zaprawy lub betonu), do izolacji podłóg na gruncie, stropodachów bezpośrednio pod papą nawierzchniową, do ocieplania tarasów, a także w podłogach z ogrzewaniem podłogowym.

Płyty FS 30 i 40. Gęstość tych płyt jest nie mniejsza niż odpowiednio 30 kg/m3 i 40 kg/m3. Są one bardzo twarde, dlatego przeznaczone są do stosowania w miejscach, gdzie narażone będą na bardzo duże obciążenia. Najczęściej stosuje się je pod warstwę betonową w stropach i stropodachach w budynkach przemysłowych lub użyteczności publicznej. W domach jednorodzinnych rzadko potrzebne są aż tak twarde płyty.

Podział styropianu ze względu na postać

Styropian jest produkowany w postaciach takich jak:

 • płyty sztywne – o obrzeżach gładkich lub frezowanych (na pióro-wpust lub zakład),
 • płyty elastyczne – stosuje się je na ogrzewanie podłogowe, posiadają właściwości izolacji akustycznej dzięki czemu bardzo dobrze wygłuszają odgłosy chodzenia i biegania
 • płyty jednowarstwowo obciążone papą – stosowane do izolacji dachów i stropodachów pełnych, gdy pokrycie dachowe przyklejamy bezpośrednio do izolacji termicznej,
 • płyty laminowane geowłókniną - przeznaczone są do ocieplania fundamentów i ścian piwnic, bowiem pod warstwą filtracyjną z geowłókniny posiadają wyfrezowane kanaliki umożliwiające odpływ wody gruntowej,
 • pokryte płytą gipsowo-kartonową - stosowane w budowie lekkich ścian działowych oraz systemów sufitowych, pozwalają na jednoczesne ocieplenie i wykończenie ścian oraz poddaszy,
 • płyty styropianowe laminowane płytą wiórową - przeznaczone do ocieplania stropów (głównie drewnianych), mogą być również wykorzystywane pod parkiety, panele, terakotę, wykładziny.
 • kształtki styropianowe - stosuje się jako szalunki tracone np. wieńców.
 • granulat - stosuje się do ocieplania miejsc trudno dostępnych i o skomplikowanych kształtach.
 • taśmy dylatacyjne - są cienkimi paskami styropianu przeznaczonymi do układania w miejscach, gdzie konieczne jest oddzielenie wylewki od ścian czy słupów, aby nie dopuścić do powstania pęknięć.

Podział styropianu w zależności od koloru

 • styropian biały – nie posiada rzadnych domieszek, w 98% składa się z polistyrenu ekspandowanego.
 • styropian w czarne kropki – są to płyty styropianowe z dodatkiem grafitu. Grafit w nich zawarty podnosi właściwości izolacyjne poprzez dodatkową absorpcję promieniowania cieplnego.
 • płyty styropianowe srebrnoszare – posiadają one jeszcze większą zawartością grafitu, mogą być cieplejsze od zwykłych aż o 30%.
 • styropian pomarańczowy/różowy – jest on nowością na rynku budowlanym. Cząsteczki polistyrenu pokryte zostały ochronnym filtrem pigmentowym. Sprawia on, iż promienie ultrafioletowe UV w mniejszym stopniu oddziałują na styropian, dzięki czemu jest on trwalszy. Filtr pozwala też na lepsze wypełnienie wiązań styropianowych kulek.

Warto również zwrócić uwagę na klasę reakcji na ogień, której oznaczenie powinno znajdować się na każdym opakowaniu styropianu. Najniższą klasą jest w tej klasyfikacji klasa E. Natomiast oznaczenie produktu klasą B oznacza zupełną niepalność materiału.

Zlecenia budowlane

Dodaj zlecenie bezpłatnie!

Dodaj zlecenie

Ogłoszenia budowlane

Dodaj bezpłatnie!

Dodaj ogłoszenie

Tematy porad budowlanych

Oferta finansowa

Nowości z branży budowlanej

Popularne porady budowlane

Materiały budowlane wg miasta

Materiały budowlane wg regionu

Nasze serwisy