TaniaChata.pl - porównywarka materiałów budowlanych - materiały budowlane, remontowe i wykończeniowe

Układanie kostki betonowej, kamiennej, brukowej

Przy wykonywaniu nawierzchni z kostki ważne jest prawidłowe wykonanie wszystkich warstw i dokładne ich ubicie. W przeciwnym przypadku nawierzchnia z kostki będzie osiadać i konieczne będzie po jakimś czasie rozebranie nawierzchni.

W przypadku kostki z betonu, kamienia, czy klinkieru sposób wykonania jest taki sam. Prace rozpoczyna się od wykonania koryta .Koryto to powinno mieć w przypadku podjazdów na samochody osobowe 40 cm, pod ścieżkę ogrodową 20 cm. Dno wykopu należy uformować ze spadkiem około 2 %, tak aby po ułożeniu woda spływała w wyznaczonych kierunkach. Następnie dno koryta się ubija używając ubijaków mechanicznych. Szczególnie zagęszczanie jest ważne przy podjazdach samochodowych, ponieważ w przypadku dużych obciążeń może dojść do osiadań.

Następnie do wykopu wsypuje się materiał podbudowy taki jak tłuczeń, kliniec, żwir, grys lub żużel. Materiały te należy układać warstwami 10 cm i ubijać .Warstwa podbudowy powinna wynosić na podjazdach od 25 cm – 35 cm, na ścieżkach od 10-20 cm. Następnie na podbudowie należy rozsypać 3- 5 cm warstwę podsypki z piasku lub żwiru albo grysu, o uziarnieniu do 4mm. Podsypki nie wolno ubijać.

Na tak przygotowanej podsypce układa się kostkę. Kostki wykonuje się od wykonania obrzeża. Wierzch kostek powinien być 1 cm ponad docelowym poziomem nawierzchni( po ubiciu).

Po ułożeniu kostki posypuje się ja piaskiem , który rozprowadza się miotłą, a nawierzchnię kilkakrotnie ubija się zagęszczarką płytową, tak aby piasek wnikl w szczeliny między kostkami.Sprawdź produkty


Zlecenia budowlane

Dodaj zlecenie bezpłatnie!

Dodaj zlecenie

Ogłoszenia budowlane

Dodaj bezpłatnie!

Dodaj ogłoszenie

Tematy porad budowlanych

Oferta finansowa

Nowości z branży budowlanej

Popularne porady budowlane

Materiały budowlane wg miasta

Materiały budowlane wg regionu

Nasze serwisy